Jóindulatú prosztata hiperplázia (BPH)

Diagnózisok

02. szeptember 2024

A jóindulatú prosztata hiperplázia (BHP) a prosztata nem rákos megnagyobbodása, amely gyakran érinti az 50 év feletti férfiakat. Ez az állapot különböző tünetekhez és komplikációkhoz vezethet, amelyek a húgyúti rendszerrel kapcsolatosak.

A jóindulatú prosztata hiperplázia (BPH) a prosztata jóindulatú megnagyobbodása, amely gyakran az öregedéssel jár. A prosztata-megnagyobbodás gyakori a középkorú és idősebb férfiaknál, és az öregedési folyamat normális részének tekintendő. A hormonális változások hozzájárulnak a BHP-hez. A BPH tünetei: gyakori vizelés, különösen éjszaka (nocturia), hirtelen és erős vizelési inger, vizelési nehézség, gyenge vagy időszakos vizeletfolyás, a hólyag hiányos kiürülésének érzése. A fitoterápia segít megőrizni a prosztata egészségét és hatékonyan kezelni a BHP tüneteit. Az indol-3-karbinolt és a fűrészpálmát (Serenoa repens) leggyakrabban a jóindulatú prosztata hiperplázia (BPH) kezelésére használják.

A jóindulatú prosztata hiperplázia (BHP) nagyon gyakran összefügg az öregedéssel. A prosztata megnagyobbodása a középkorú és idősebb férfiaknál gyakori, és a normális öregedési folyamat részének tekinthető.

Hormonális változások hozzájárulása a BHP-hez:
  • Tesztoszteron és dihidrotesztoszteron (DHT): A dihidrotesztoszteron (DHT) fontos hormon a férfi testben, amely jelentős szerepet játszik, de túlzott termelése egészségügyi problémákhoz vezethet, mint például a BHP, prosztatarák és hajhullás. Az életkor előrehaladtával a tesztoszteron szintje csökken a férfi szervezetben, de a DHT szintje, amely a tesztoszteronból képződik, magas maradhat. A DHT erőteljes hatással van a prosztatasejtek növekedésére, és hozzájárul a prosztata megnagyobbodásához.
  • Ösztrogének: A férfiak is termelnek kis mennyiségben ösztrogéneket (női hormonokat), amelyek aránya a tesztoszteronhoz képest az életkor előrehaladtával növekedhet. Ezek a hormonok elősegíthetik a prosztata növekedését.
A BHP tünetei:
  • Gyakori vizelés, különösen éjszaka (nocturia)
  • Hirtelen és erős vizelési inger
  • Nehézségek a vizelés megkezdésében
  • Gyenge vagy szaggatott vizeletsugár
  • A húgyhólyag nem teljes kiürülésének érzése
A jóindulatú prosztata hiperplázia (BHP) kezelése

A jóindulatú prosztata hiperplázia (BHP) gyógynövénykivonatokkal történő kezelése évek óta ismert és népszerű. Népszerűsége hatékonyságának, természetes eredetének és annak köszönhető, hogy minimális vagy egyáltalán nincsenek mellékhatásai. Az utóbbi években az Indol-3-karbinol anyagot vizsgálták annak potenciális egészségügyi előnyei miatt, beleértve a jóindulatú prosztata hiperpláziára (BHP) és a prosztatarákra gyakorolt hatását. Az Indol-3-karbinol (I3C) természetes anyag, amely megtalálható a keresztesvirágú zöldségekben, mint a brokkoli, káposzta, karfiol és kelkáposzta. A tanulmányok szerint az I3C csökkentheti a prosztatasejtek növekedését és a prosztata méretét.

Ausztriában és Németországban az orvosok a jóindulatú prosztata hiperplázia (BHP) kezelésében az esetek több mint 90%-ában fitoterápiát alkalmaznak. A fitoterápia segít fenntartani a prosztata egészségét és hatékonyan kezeli a betegség tüneteit. A BHP kezelésére és megelőzésére leggyakrabban használt gyógynövény a fűrészpálma (Serenoa repens) szárított termésének kivonata. A fűrészpálma blokkolja az 5-alfa-reduktáz enzimet, amely a tesztoszteront dihidrotesztoszteronná (DHT) alakítja. A DHT szintjének csökkentése lassítja a prosztata növekedését és enyhíti a BHP tüneteit. A fűrészpálma zsírsavakat és fitoszterolokat tartalmaz, amelyek gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal rendelkeznek, és segítenek enyhíteni a prosztatagyulladást, valamint javítják a vizelési tüneteket. Egyes tanulmányok szerint a fűrészpálma gátolhatja a prosztatasejtek növekedését, ezáltal csökkentve a prosztata méretét.

Források:

Celostnimedicina.cz „Benigní hyperplazie prostaty (BHP)” 22 Apríla 2010. https://www.celostnimedicina.cz/komercni-sdeleni-benigni-hyperplazie-prostaty-bhp/

Silvia Fialová. 2013. Fytoterapia benígnej hyperplázie prostaty IN Via pract., 2013. [online] Vol.10. No 2. 2013[cit. 2019-1-25],: p. 65–68. URL:  http://www.viapractica.sk/index.php?page=pdf_view&pdf_id=6385&magazine_id=1

Vélemény, hozzászólás?